Blog

WordPress Tam Yedek Eklentisi [UpdraftPlus – Backup/Restore]

Bu yazımda wordpress ile yapılan websiteleri için en çok tercih edilen yedekleme eklentisi UpdraftPlus’dan bahsedeceğim.UpdraftPlus wordpress sitenizin sayfalarını,yazılarını,temalarını,eklentilerini,database’ini açıkcası wordpress websitinizin eksiksiz olarka bütün elementlerini yedekleyebildiğiniz eklentidir.Kurulumu ve kullanımıda oldukça basittir.En fazla tercih edilen Cloud’larlada entegre çalışabilir.İstediğiniz günlerde veya hergün sitenizin tam yedeğini alarak clouddaki alanınıza yükler.İlk olarak eklentimizi kuralım WordPress yönetim panelinden > Eklentiler > Yeni ekle bölümünden UpdraftPlus olarak aratırsanız karşınıza çıkacaktır.

Eklentinin ayar penceresini inceleyelim ve burdaki seçenekler ile neler yapabiliyoruz inceleyelim.

Ayarlar da websitenizin otomatik olarak yedeklenmesi için saat,gün,hafta,ay aralıklarından kendimize uygun aralığı seçmemiz gerekiyor.Ben kendi kişisel sitemde iki haftada bir defa otomatik olarak yedek aldırıyorum.Kaç günlük yedek saklansın ayarını da yapmanız gerekiyor.


Sophos XG Firewall Lisans Dosyalarını Temizlemek

Merhaba,

Bu yazımda size Sophos XG Firewall’da nadirde olsa yaşanan bir sorun ve çözümünden bahsedeceğim.Lisans hatası aldığınız,yeni lisans girmeye çalışıp giremediğinizde cihazın içinden bozuk lisans dosyalarını ssh ile bağlanarak temizlerseniz sonrasında rahatlıkla lisansı girebilirsiniz.
1.Adım
Sophos XG Firewall’a SSH (Remote için cihazın yönetim panelinden WAN SSH’ı açmanız gerekmektedir.) yaparak yada Cihaza fiziksel olarak console portu ile erişilir.Bu yazımda SSH yöntemi ile erişim sağlayacağız.

2.Adım
Admin hesabı ile login oluyoruz.

3.Adım
Giriş yaptıktan sonra bizi karşılayan ekrandan 5’e basarak Device Management’a gireceğiz.

4.Adım
Device Management arayüzen girdikten sonra 3’e basarak Advanced Shell’e giriyoruz.

5.Adım
Advanced Shell arayüzünden cd /contect/licensing/ komutu ile lisans dosyalarının bulunduğu dizine giriyoruz.

6.Adım
ls komutu ile dizindeki dosyaları listeliyoruz.1’i .key 1’i .pem uzantılı iki lisans dosyası çıkacak karşınıza.

7.Adım
rm –rf komutu ile lisans dosylarını silmeye başlıyoruz rm –rf lic_csr.key yazarak .key uzantılı dosyayı siliyoruz.

8.Adım
.key uzantılı dosyayı sildiğimiz gibi aynı şekilde .pem uzantılı dosyayı siliyoruz. Komut yine aynı şekilde rm –rf lic_csr.pem

Artık Sophos XG Firewall unuza yeni lisans bilgilerinizi sorunsuz girebilirsiniz. Merak etmeyin yaptığımız işlemlerden ötürü firewall unuzdaki hiç bir ayar silinmeyecektir.
Not:İşlemlere başlamadan önce SSH’ı wan bacağına erişim sağlasın diye verdiğimiz izini güvenliğiniz için kapatın.